Stovky vozíků Linde s lithium-iontovou technologií směřují do automobilového průmyslu

26.3.2019

Specialista na logistiku Linde Material Handling dodá společnosti BLG LOGISTICS, renomovanému mezinárodnímu poskytovateli logistických služeb, několik stovek vozíků. Téměř třetina z nich budou paletové manipulační vozíky vybavené energeticky efektivními lithium-iontovými bateriemi.

Maximální spolehlivost dodávek je alfou a omegou veškeré logistiky v automobilovém průmyslu. Skupina BLG zajišťuje přepravní toky tak, aby veškeré zboží přicházelo k výrobcům ve správný čas a na správné místo. Její logistické centrum pro distribuci automobilových dílů, které se nachází v německých Brémách, zásobuje své klienty širokou škálou komponentů, jako jsou plechové výlisky, dveřní díly a různé malé součástky. Dodává je z Bremerhavenu do celého světa.

Manažeři BLG hledali ekonomicky a provozně vhodné řešení manipulační techniky a našli ho v lithium-iontové technologii od společnosti Linde Material Handling, konkrétně v dodávce komplexního systému zahrnujícího vozíky, baterie a nabíječe. Disponibilita těchto vozíků je oproti klasickým s kyselino-olověnými bateriemi výrazně vyšší díky průběžnému nabíjením lithium-iontových baterií, což eliminuje potřebu výměny trakčních baterií. Kromě toho je využití energie těchto baterií až o 30 % lepší, než u běžných kyselino-olověných. Namísto centrální oblasti pro výměnu baterií budou nyní v blízkosti pracovních oblastí decentralizované inteligentní nabíječe. Pro doplnění energie do baterií vozíků budou tak užitečné dokonce i krátké přestávky v práci.

Další výhodou komplexního řešení s využitím lithium-iontové technologie od společnosti Linde Material Handling je její bezpečnost/certifikace. Jak samostatná baterie, tak celý dodávaný systém skládající se z vozíku, baterie a nabíječe nese díky provedeným komplexním bezpečnostním testům mezinárodně uznávanou CE značku kvality. Bezpečnost provozu je zajištěna víceúrovňovým bezpečnostním systémem, který se uplatňuje na úrovni článků, modulů a celých baterií. Inteligentní systém správy baterií současně zajišťuje její optimální využití pro ukládání energie a zabraňuje poškození způsobenému přehřátím a přebíjením, nebo naopak hlubokým vybitím.

Manipulační vozíky používané v intenzivním vícesměnném provozu, který panuje v logistických centrech, musí být vždy vysoce disponibilní. Zde se proto otevřel prostor pro využití vozíků s lithium-iontovou technologií, které nevyžadují každodenní výměnu jako u kyselino-olověných baterií. Šetří se tak prostor na zázemí pro management trakčních baterií a také provozní čas vozíku, který byl spotřebováván na vlastní výměnu baterie. Výdaje na údržbu a nabíjení baterií tak generovaly trvalé a nezanedbatelné vedlejší náklady.