Používáte starou verzi webového prohlížeče. Pro využití veškerých funkcí webu aktualizujte svůj prohlížeč nebo použijte jiný.

Netradiční nápad umožňuje pohodlné vychystávání ve výšce až 17,7 metru

Inspirativní debut
Kombinace vozíku řady K a V modular od Linde ve společnosti Hachette UK.

Jak vychystávat maximálně ergonomicky ve výšce až 17,7 metru? Řešením by mohla být chytrá kombinace vozíku Linde řady K a Linde V modular . Jeden poskytuje potřebnou výšku zdvihu, zatímco druhý je navržen pro maximální výkon vychystávání. Návštěva distribučního skladu Hachette UK nedaleko Oxfordu ukazuje, jak skvěle tento dosud unikátní koncept funguje.

V distribučním centru společnosti Hachette UK, jednom z největších zásilkových skladů tištěných produktů na světě, je uloženo více než 18 milionů knih. Od bestsellerů přes nadčasovou literární klasiku až po knihy pro děti: V 37 uličkách s regály najdete téměř vše, co čtenářům zrychlí tep. Plynulé odesílání zajišťuje více než 200 zaměstnankyň a zaměstnanců. Ve dvou směnách ukládají knihy dodané nakladateli na palety v 66 000 vychystávacích stanicích nebo odtud vychystávají jednotlivé objednávky.

Regály: čím vyšší, tím lepší!

Základní kámen dnes tak úspěšného distribučního centra byl položen už v roce 2018. „Když jsme tehdy sklad plánovali, první otázka zněla, jak daleko nahoru můžeme jít,“ informuje s pohledem nazpět Marc Travers, Director of Operations, Hachette UK Distribution. V neposlední řadě bylo třeba co nejlépe využít stávající podlahovou plochu o rozloze více než 37 000 metrů čtverečních – a zde cesta nevyhnutelně vede vzhůru, v neposlední řadě z nákladových důvodů. Skutečnost, že společnost Linde Material Handling téměř ve stejnou dobu představila tehdy nový kombinovaný vozík Linde man-up K pro uskladňování a vyskladňování ve vysokých regálech a vychystávání ve výšce až 18 metrů, byla velmi šťastná náhoda. „Přístroj jsme si prohlédli v Německu u pilotního zákazníka a hned jsme věděli, že naše regály budou také 18 metrů vysoké a vozík Linde řady K se dokonale hodí pro uskladňování plných palet,“ dále vysvětluje pan Travers.

Vychystávání ve výšce téměř 18 metrů – jde to vůbec?

Ale hodí se vozík Linde řady K také k celodennímu ručnímu vychystávání jednotlivých krabic, které váží průměrně 10 kilogramů? Všichni zúčastnění se rychle shodli: Pokud jde o ergonomii, je třeba najít jiné řešení. „Koneckonců 98 procent všech našich vychystávacích objednávek tvoří jednotlivá vyzvednutí, což je vzhledem k hmotnosti knih opravdu těžká práce,“ podtrhuje pan Travers. Pohled do portfolia výrobků Linde odhalil ideální vozík pro použití ve společnosti Hachette, a to Vertical Order Picker Man-Up Linde V modular. „Díky jeho konstrukci obsluha ocení především nízké zábradlí při ukládání krabic s knihami na paletu před sebou,“ pokračuje pan Travers. Byl tu však problém: Maximální výška dosahu tohoto vozíku končí na 14 metrech (to je individuální provedení, standard je 12 metrů) – specifikace společnosti Hachette však zahrnovaly výšku regálů 18 metrů. „Zeptali jsme se proto společnosti Linde, zda by nebylo možné jednoduše umístit kabinu vozíku V modular na vozík řady K. Quasi nový vysokozdvižný vozík speciálně pro náš závod,“ vysvětluje Marc Travers.

Nový vozík KV od společnosti Linde Material Handling ve společnosti Hachette UK.
Model KV spojuje vlastnosti vozíku pro úzké uličky s vlastnostmi vychystávacího zařízení.
Velká výška a úzký prostor – žádný problém s vozíkem KV od společnosti Linde Material Handling.
Nový vozík KV od společnosti Linde Material Handling ve společnosti Hachette UK.
Model KV spojuje vlastnosti vozíku pro úzké uličky s vlastnostmi vychystávacího zařízení.
Velká výška a úzký prostor – žádný problém s vozíkem KV od společnosti Linde Material Handling.

Kombinace: Z vozíků Linde K a V modular se stává Linde KV

Společnost Linde by nebyla společností Linde, kdyby se okamžitě nepustila do realizace tohoto individuálního přání zákazníka. A tak pouhých osm měsíců poté, co se tento nápad zrodil, bylo u společnosti Hachette uvedeno do provozu osm dosud unikátních „hybridních vozíků“ vyrobených z modelů Linde řady K a Linde V modular. „Velká kabina s nízkým zábradlím a boční výklopné závory hybridního vozíku nám umožňují vychystávat přímo u palety i v této extrémní výšce. A vzdálenost od obsluhy k paletě, tedy k místu, kde se ukládají balíky o průměrné hmotnosti 10 kilogramů, se zkrátila o 80 centimetrů. To nám umožnilo výrazně zvýšit pracovní rychlost – při vychystávání jsme přibližně o 15 až 20 procent produktivnější než s klasickým vozíkem Linde řady K. Nemohli jsme si přát nic lepšího,“ potvrzuje pan Travers.

Doplňování regálů plnými paletami nadále zajišťují klasické vozíky Linde řady K, všechny s indukčním vedením a vybavené systémem Linde Dynamic Reach Control. „Díky tomuto asistenčnímu systému jsou otřesy a kymácení při manipulaci s plnými paletami minulostí – a naši zaměstnanci mohou náklad umístit rychle, bezpečně a pohodlně,“ spokojeně bilancuje M. Travers.

Flotila Linde v distribučním skladu společnosti Hachette UK.

Hachette UK Distribution

Hachette UK Distribution je součástí vydavatelské skupiny Hachette UK . V minulosti měla společnost dvě distribuční centra, LBS a Bookpoint, která doplnilo nové centrum Hely Hutchinson Centre (HHC), otevřené 20. srpna 2018. HHC je jedním z nejmodernějších distribučních center v Evropě s nejmodernější automatizací a systémovými řešeními, která zajišťují prvotřídní služby pro zákazníky i vydavatele. Hachette poskytuje komplexní distribuční služby více než 20 vydavatelům. Distribuční společnost Hachette UK každoročně rozešle do celého světa více než 64 milionů knih. Každá čtvrtá kniha dodávaná do britských knihkupectví pochází z distribuce Hachette UK.